Eyvah bebeğim süt alerjisi mi oldu?

Eyvah bebeğim süt alerjisi mi oldu?Besin alerjisi özellikle son yıllarda en çok görülen bebek rahatsızlıklarından biri haline gelmiş. Gelmiş diyorum çünkü insan başına gelmeden bilemiyor ne kadar yaygın olduğunu. Bizim karşılaştığımız süt alerjisi de bir tür besin alerjisi oluyor.

Mert yeşil kaka yapmaya başladığında daha sadece 2 aylıktı. İlk birkaç gün internetten okuduğumuz bilgilere göre alerjinin dışında üşütme ve diğer benzeri durumlardan da renk değişikliği olabildiğini öğrendik ve biraz beklemeyi tercih ettik. Ancak yeşil kaka yapmaya devam edince doktorumuzun yolunu tuttuk. Doktorumuz bu durumun normal olduğunu söyleyerek bizi evimize gönderdi. Tabi ki ilk başta içimiz rahatlamıştı.

10 gün boyunca Mert yeşil ve mukuslu kaka yapmaya devam etti, üzerine bir de normal bir bebeğin kusması gerekenden daha fazla olduğunu düşündüğüm kusma eklendi. Her emzirme sırasında ıkınmaya başlıyor ve bundan dolayı da kusuyordu. Bu arada internetten okumaya devam ettiğimizde bu belirtilerin besin alerjisine işaret ettiğinden daha da emin olmaya başladık.

Doktor maceramız devam ediyor…

Tekrar doktorumuza gittik ve bu sefer dışkı testi istedik (doktor halen gerek yok diyordu). Test sonuçlarından herhangi endişe verici bir sonuç çıkmadı. Üzerine 2 hafta daha geçti ve Mert’in durumunda bir değişiklik olmadı. Emzirme sırasında kaka yapacağım diye ıkınan ve yüzü kıpkırmızı olan bebeğimin kesin bir derdi var diyerek doktorumuzdan testi tekrarlamasını istedik. İşte tam da düşündüğümüz gibi test sonucunda bol lökosit ve az miktarda kan görüldü. Kanı zaman zaman siz de kendi gözünüzle görebiliyorsunuz. Bebeğinizin kakasında incecik kırmızı çizgiler var ise vakit kaybetmeden doktorunuzun yolunu tutabilirsiniz. En sonunda doktorumuz bu durum neticesinde bebeğimizde besin alerjisi olabileceğini bu nedenle bir gastroenteroloji uzmanına gitmemizi önerdi (Teşhisi bizim zorlamalarımızla bulması sonrasında bir daha bu çocuk doktoruna gitmedik).

Gastroenteroloji doktoru da sorduğu sorular ve yaptığı incelemeler neticesinde Mert’te besin alerjisi olduğunu söyledi ve yasaklı yiyeceklerden oluşan bir liste verdi: Dana eti, domates, susamlı ürünler, tahin, kabuklu deniz ürünleri, kakaolu ürünler, paketli ürünler. Benim yediğim bu besinlerin anne sütü ile Mert’e geçmesi sebebi ile yasaklar aslında benim bunları yemememden oluşuyordu.

Diyete başlama vakti…

Ertesi gün hemen diyetime başladım ve mucize gibi yeşil kaka sona erdi. Ama sevincim sadece 4-5 gün sürdü çünkü Mert yine yeşil ve mukuslu kaka yapmaya başladı. 1 ay boyunca doktorumun verdiği listeye uydum ama ara sıra yeşil ancak hep mukuslu kaka yapmaya devam etti. Doktora gittiğimizde bizden bağırsaklarda herhangi bir iltihaplanma olup olmadığına dair bir test istedi. Bu testi (kalprotektin testi) yaptırdık ve sonuçlarda yine kötü bir şey çıkmadı.

1 hafta sonra durumda bir değişiklik olmadığını söyleyince doktorumuz listede bazı değişiklikler yaptı. Örneğin 2-3 gün tavuk yemedim, sonra yumurta yemedim gibi. Ama maalesef hiçbir değişiklik olmadı. 1 ay sonra 2. Muayenemize gittiğimizde kalprotektin testini tekrarladık ve sonuçlarda yine sıkıntı yoktu. Bu 1 aylık süre içinde patates diyeti ya da tamamen protein diyeti yapsam da mukuslu kaka geçmedi. Bu durumu etrafımdaki insanlarla paylaşınca başka bir arkadaşım başka bir çocuk doktoru önerdi. O doktor ise yasaklı yiyeceklere ek olarak; balık, narenciye, tropikal meyve, malt içecekleri ve hatta multi-vitamin haplarını dahil yasaklı listesine ekledi.

İlerleme devam ediyor…

Bugün itibariyle aradan 4.5 ay geçti. Yeşil kaka azalmış olsa da bir başka alerji belirtisi olan mukuslu kaka devam ediyor. Hala hangi besinden kaynaklandığını bulabilmiş değiliz. Alerjiye sebep olan besini tespit etmenin ne kadar zor olduğunu çevremde benzer durumu yaşayan annelerle konuştukça daha iyi anlıyorum. Başka alerjen çocuklarda popo çevresinde ciddi kızarıklıklar, anne sütünün değdiği yerlerde kabarmalar ve kızarıklıklar, kafasında uzun süre gitmeyen ve müdahale edilmez ise egzamaya çeviren konaklar gibi belirtilerin de olduğunu öğrendim. Çok şükür biz de bu denli belirtiler olmamıştı.

Üçüncü bir çocuk doktorunda yaşadığımız tecrübeleri de paylaşmak isterim. Kendisi bu durumun genellikle en fazla 1 – 1.5 yaşına kadar süreceğini söyleyerek bizi rahatlattı. Ben hala ilk listedeki yasaklı yiyecekleri mümkün olduğunca yememeye özen gösteriyorum ve bebeğimin hareketlerini takip ediyorum. Protein içermesine rağmen kuzu etinin zararsız olduğunu söylendiği için zaman zaman tüketmeye çalışıyorum.

Sizlere tavsiyem şudur…

Eğer bebeğinizde mukuslu ve yeşil kaka, kusma, huzursuzluk, 2-3 haftadan uzun süren konak vb. belirtiler var ise ihmal etmeden doktorunuza danışmalısınız. En çok görünen alerji türü dana eti ve ürünleri olduğu için bunların tüketimine dikkat etmelisiniz. Her bebek farklı bir besine reaksiyon gösterebiliyormuş. Bunu da unutmamak lazım. Bebeğiniz çoklu besin alerjisi de olabileceğinden dolayı da benim yaptığım gibi yasaklı yiyecekler listesine uyabilirsiniz. Bize düşen, emziren anneler olarak doktorumuzun tavsiyelerine uymak, sabırlı olmak ve çevremizdeki insanların deneyimlerini dinleyerek kendi doğrumuzu bulmaktır diye düşünüyorum.

Not: Bir doktor rota aşısının da yapılmaması gerektiğini söyledi, diğer doktor sorun olmayacağını söyledi. Yaptırdık, Mert’te sorun olmadı. Karar size kalmış.

Görüşmek üzere…

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Evet Hayır