seyda odabas

Doğum Fotoğrafçımız Şeyda Odabaş…

Doğum fotoğrafçısına karar verirken nelere dikkat ettim?

İnsan bir konu ile ilgili araştırma yapmaya başlamadan evvel gerçekten de bilmediği ne kadar çok şey olduğunu anlayamıyor. Doğum için anlaşacağım profesyonel doğum fotoğrafçısının ücreti, sunduğu paketler, bulunduğu şehir falan derken seçim yapmak gerçekten zor olabiliyormuş.

Doğuma henüz aylar varken fotoğraflar çekimi için ne zaman bir fotoğrafçı ile anlaşacağımızı eşimle konuşmaya başlamıştık. Başta doğum yapacağım hastanenin fotoğrafçısı ile anlaşırız diye düşünmekle birlikte doğuma 1 ay kala açtım interneti, Facebook, Instagram derken tek tek bulabildiğim her siteyi inceledim ve en çok beğendiğim 6-7 fotoğrafçıyı belirledim. Hepsine tek tek mail atarak fiyatlarını ve paketlerine dair detayları öğrendim. Sonrasında basit bir excel tablosu oluşturdum ve kendi kriterlerime göre artılarını eksilerini not ettim.

Tam bu aşamada bizim için gerçekten de ilginç olan süpriz bir durum yaşadık. Şöyle ki 1 haftalık araştırmalarım sonucunda eşim ile birlikte daha fazla bu konuyu irdelemeden bir an evvel bir seçim yapmamız gerektiğinde karar kıldık. Excel tabloma göre en çok beğendiğimiz fotoğrafçı ile mailleşerek anlaşmayı sağladık.(Saat Gecenin 9’unda) Tam 1.5 saat sonra ise benim doğum sancılarım başladı ve doktorumuzun da yönlendirmesi ile hastaneye koştuk. Sabah 5’e kadar süren sancılardan sonra doktorumuz artık birkaç saate doğuma geçebiliriz deyince hemen haykırdım: Fotoğraflaaaaar! 🙂 Doğuma 3 hafta varken bu beklenmedik durum sonucu hem şanslı olduğumu düşündüm fotoğrafçıyla anlaştığımız için hem de daha zamanından önce doğum olacağı için müsait olup olmayacağını düşünerek üzüldüm.

Sabahın 5’inde şansımızı deneyip bir mail attık ve şanslıymışız ki fotoğrafçımız uyanıkmış mailimizi gördü ve birkaç saat içinde yanımızda olabildi. :))

Gelelim kararınızı verirken, naçizhane dikkat etmenizi tavsiye edeceğim detaylara:

  • Doğuma en az 2-3 ay kala kafanızda tercihinizi oturmuş olun 🙂 Son anda yaşanabilecek süprizlere karşı hazırlıklı olmuş olursunuz.
  • Web sitesi ve sosyal medya kullanımı çok önemli. Bir kişi ya da kurumun işini ne oranda ciddiye aldığının bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Fotoğrafçının portfoliosundaki işlere bakarak çektiği resimler, çekim açıları, renkler vb. örneklere bakarak inceleme fırsatı bulabiliyorsunuz.
  • Vereceği albümün kalitesi, ölçüleri, sayfa sayısına dikkat edin. Aynı fiyat gibi görünmesine rağmen belirttiğim kriterlerde farkılıklar olabiliyor.
  • Hastanenize gidip dışarıdan fotoğrafçı getirip getirtemediğinizi netleştirin. Bazı hastaneler sorun çıkartabiliyormuş. Doğum esnasında bir sorun yaşamayın.
  • İmkanınız var ise yüz yüze görüşün. Hele ki ilk doğumunuz ise zaten daha önceden yaşamadığınız bir konuyu tecrübe ederken etrafınızda sizin o güzel anları yakalamaya çalışan kişi ile elektriğinizin uyuşması önemli (Biz yüz yüze görüşemedik ancak bu konuda da şanslıydık 🙂
  • İlk sancının ne zaman geleceği hiç belli olmaz. Bu yüzden öncesinde telefon ile 7/24 ulaşabileceğinizin garantisini isteyin. Biz sancılar başladığında mail ile ulaşabilmiştik ancak normalde telefon ile iletişim tercih ediliyor.

…ve seçimimiz: http://www.seydaodabas.com/ 🙂

AnneBul’dali Doğum Fotoğrafçıları kategorilerine de göz atabilirsiniz: http://www.annebul.com/dogum-fotografcilari/

Herkese sağlıklı ve bol fotoğraflı doğumlar dilerim 🙂
Özge

 

Minik Mert dünyaya merhaba derken…Doğum fotoğrafçısı Şeyda Hanım’ın çektiği harika bir resim.

Doğum Fotoğrafçısı ve Doğum Bebeği

Doğum fotoğrafçısı Şeyda Hanım’ın çektiği harika bir resim

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Evet Hayır