Merhaba, Sizlerle 2010 doğumlu kızımın göz tansiyonu ile ilgili olarak yaşadığımız süreci paylaşmak istiyorum.

Umarım kızımın göz tansiyonu ile ilgili yaşadıkları diğer annelere yol gösterici olabilir. Dilediğiniz zaman bana sorularınızı sorabilirsiniz.

çocuklarda-göz-tansiyonuKızımın ilk kez 7 aylıkken, gözlerinin arasındaki boyut farkından gözünde bir problem olabileceğini anladık. Aslında neden sol gözü daha küçük gibi diye düşünürken, göz doktorundan öğrendik ki, sol gözü küçük değil, sağ gözü büyükmüş.

Göz tansiyonu bizim için sadece yaşlılıkta olduğunu bildiğimiz birşeydi. Kitaplara bakarsanız 40 yaşından sonra riski artan, genetik bir hastalık olduğu yazar. Bizim ailemizde de, ne benim ne de eşimin ailesinde de göz tansiyonu ile ilgili bir öykü yoktu. Ancak kızımda bu şekilde çıkmasını anlamlandıramamakla birlikte yoğun bir araştırma sürecine girdik.

Öncelikle göz tansiyonunun ne olduğunu anlatmaya çalışayım. Göz tansiyonu, aynı normal tansiyonda kan basıncının artması gibi, gözün arkasındaki basıncın artması demek. En kritik konu, gözün arkasında artan basınç, eğer bir şekilde müdahale edilmez ve farkına varılmazsa, göz sinirlerine zarar veriyor ve malesef burada oluşan sinir zararının geri dönüşü yok. Çünkü vücudumuzda kendi kendini yenilemeyen çok az şeyden biri göz sinirleri. Yani Allah korusun göz tansiyonu farkedilmez, göz sinirleri zarar görürse, bu size direk görme kaybı olarak yansıyor. Göz tansiyonunun çeşitli yollarla normale indirilmesi de sadece ilerlemeyi önlüyor, yani bir görme kaybınız varsa, %10, 20 neyse, o artık geri gelmiyor.

Hangi doktora gitsek, bu kadar küçükken farkettiğimiz için çok şanslı olduğumuzu söyledi. Çeşitli operasyonlar geçirdik ancak bunları bir sonraki yazımda anlatmaya çalışacağım. Kritik konu, zamanında farkedilir ve müdahale edilir, sonrasında da düzenli kontroller yapılırsa, en hafif hasarla atlatabileceğiniz bir hastalık göz tansiyonu.

Sevgiler,

Ela

 

Çocuğunda Göz ile ilgili sağlık sorunları bulunan annelere ulaşmak için buraya tıklayın.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Evet Hayır