Bebeğimin kafasındaki kabuklar konak mı?

Konak…Bugün sizlerle bebeğimin ikinci ayında o güzel kadife saçlarının arasında yer yer beliren kabuklarla ilgili tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Anneliğimin ilk dönemleri olduğundan görünce çok şaşırdım ve biraz da endişelendim. Hemen aile büyüklerime gösterdim ve yorumlarını aldım. Bu geçici deri hastalığı olan Konak‘tı. Yenidoğan bebeklerinin birçoğunda görülen ve en geç 5. aya kadar geçmesi beklenenen bir deri hastalığı çeşidiymiş.

Bebeğimin kafasındaki kabuklar konak mı?

İlk doktor muayenesine gittiğimizde konaklarla ilgili ne yapmamız gerektiği hakkında doktorumuza danıştık. Doktorumuz bize her duş öncesi saçlarına zeytinyağı ile firiksiyon yapıp bir süre bekleyip sonrasında yenidoğan saç tarağı ile taramamızı ve duş aldırmamızı önermişti. Bir ay boyunca uyguladık ama tamamen geçmişti diyemem. Bir anne deneyimi almak adına arkadaşımlarıma sordum. Bana karbonat ve suyu karıştırıp saçlarına sürmemi ve arkasından dişli bir bebek tarağı ile çok yumuşak değil bir parça sert bir şekilde taramamı önerdiler. Bunu da uyguladım, işe yaradı. Bebeğimin kafasındaki çoğu konak taradığım zaman pul pul döküldü. Sonrasında bir başka doktorumuzla konuştuğumuzda tarak ile sert bir şekilde taramamızda yani o kabukları kaldırmamızda bir sakınca olmadığını korkmamıza gerek olmadığını söyledi. Hatta kabuklar kalktığında az da olsa kanayabilir endişe etmeyin dedi. Bu tavsiyeye uyduk ve canını acıtmadan ama kabuklara da nazik davaranmadan bebek tarağı ile olabildiğince taradık. Kesinlikle işe yarıyor.

Bu şekilde bir tedavi uygulamaya devam ettim. Bebeğimin haftada 2-3 kez saçlarını zeytinyağı ile ovaladım ve sonrasında tarak ile taradım. 4-5 aylıkken yani, aradan 2-3 ay geçtikten sonra konaklar tamamen geçti.

Özetle önerim haftada 2-3 defa bol zeytinyağı ile konaklı bölgeleri yumuşatın ve nazikçe ama korkmadan konakları kazımaya çalışın. Eğer zamanında müdahale edilmezse egzamaya çevirdiği de oluyormuş. Aman dikkat derim. Bu arada konak önleyici şampuanlar da var ama bana biraz para tuzağı gibi geliyor açıkçası. Ben denedim ama bebeğimde işe yaradığını söyleyemem.

Siz de böyle bir durumla karşılaştığınızda önce doktorunuza danışarak sonrasında da uygun gördüğünüz tedavi yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Görüşmek üzere, hoşçakalın

İlginizi çekebilecek diğer yazılar

Evet Hayır